Ogłoszenia Biura Nieruchomości, Wrocław, ul. Ruska 22 - WGN

0 ofert

Mieszkania do wynajęcia w Krakowie cieszą się niesłabnącym popytem nie tylko dzięki rzeszom studentów, którzy co roku przyjeżdżają tu z całej Polski, aby studiować na najlepszym uniwersytecie w naszym kraju. Choć Uniwersytet Jagielloński przyciąga bez wątpienia tysiące młodych ludzi, Kraków jest również miastem, do którego przyjeżdżają także już wykształceni specjaliści w swoich dziedzinach, aby znaleźć zatrudnienie w jednej z setek mających tu swoje siedziby mniejszych i większych firm. Poznajmy więc ofertę mieszkań na wynajem w Krakowie i zobaczmy, w jakiej dzielnicy warto zamieszkać!

Mieszkania do wynajęcia w Krakowie – jakie dzielnice najczęściej wybieramy?

Ceny mieszkań do wynajęcia w Krakowie zależne są nie tylko od ich standardu wyposażenia czy też stanu danego lokalu. O wiele ważniejsza niż wnętrze jest bowiem w przypadku mieszkań w stolicy Małopolski ich lokalizacja na mapie miasta. Nie wszystkie dzielnice uznawane są bowiem za jednakowo prestiżowe i choć z pewnością znajdą się zarówno entuzjaści bliskości do imprezowego i kulturalnego centrum miasta, jakim bez wątpienia jest Rynek i Stare Miasto, jak i miłośnicy cichego i spokojnego otoczenia w nieco większej odległości od hałaśliwego centrum. Niezależnie od preferencji w Krakowie z łatwością znajdziemy coś dla siebie – oczywiście pod warunkiem, że mamy wystarczająco zasobny portfel. Mieszkania tutaj należą bowiem do jednych z najdroższych mieszkań do wynajęcia w całej Polsce.

Za najbardziej atrakcyjną, a co za tym idzie najdroższą z dzielnic Krakowa uznaje się właśnie samo jego serce, czyli Stare Miasto. Znajdziemy tu przede wszystkim oferty mieszkań do wynajęcia w kamienicach lub blokach wielorodzinnych wzniesionych kilkadziesiąt lat temu. Podobnie jak w przypadku innych miast Stare Miasto to dzielnica o gęstej zabudowie, gdzie trudno wygospodarować dodatkową przestrzeń na nowe inwestycje, a jeżeli już coś się tu w ostatnich latach buduje, to są to naprawdę luksusowe apartamentowce przeznaczone raczej dla najbogatszej warstwy społeczeństwa lub dla klientów biznesowych, poszukujących powierzchni biurowych na wynajem.

Nieco mniejszym prestiżem, lecz nadal znaczną popularnością, cieszą się również pozostałe północne dzielnice i okolice Krakowa – Krowodrza, Łobzów czy Bronowice, a także Prądnik Czerwony i Biały czy Grzegórzki. Nieco mniej popularne są okolice południowego brzegu Wisły, czyli na przykład Dębniki czy Bielany. Również tu nie brakuje jednak ofert mieszkań na wynajem oraz chętnych do tego, aby w nich zamieszkać. Do lokalizacji często wybieranych przez osoby poszukujące przede wszystkim ciszy i spokoju należą także peryferyjne części miasta, czyli między innymi Tyniec, Olszanica czy Opatkowice.

Mieszkania do wynajęcia dla studentów na krakowskim Ruczaju

Jedną z największych grup społecznych zainteresowanych ofertami mieszkań do wynajęcia w Krakowie są studenci poszukujący lokum w okolicy znajdującego się na Ruczaju kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ruczaj, będący nieoficjalnie wydzieloną częścią Osiedla VIII Dębniki, stanowi okolicę, w której od kilku lat, czyli właśnie od podjęcia decyzji o wybudowaniu tu kampusu UJ studenckie życie naprawdę tętni. Znajdziemy tu liczne bary, puby i restauracje, a także miejsca, w których studenci mogą przy kawie poczytać książkę czy skorzystać z miejskiego lub oferowanego przez dany lokal bezprzewodowego połączenia z Internetem.

Oferty mieszkań do wynajęcia na Ruczaju rozchodzą się jak świeże bułeczki zwłaszcza w czasie późnego lata, czyli wówczas, gdy większość studentów pilnie poszukuje jakiegokolwiek lokum w miarę możliwości znajdującego się jak najbliżej uczelni. Dlatego też poszukiwania mieszkania do wynajęcia właśnie w tej okolicy w sierpniu, wrześniu, a nawet jeszcze w początkach października to prawdziwa udręka. W przypadku nieoficjalnych ogłoszeń wystawianych na popularnych serwisach niezwiązanych profesjonalnie z nieruchomościami możemy spotkać się z praktykami przeprowadzania przez właściciela mieszkania czy też innych wynajmujących już dane lokum castingów na idealnego lokatora czy współlokatora. Nierzadko zdarza się także, że czując desperację potencjalnego najemcy, właściciel podnosi w ostatniej chwili proponowaną wcześniej cenę najmu.

Aby uniknąć tego rodzaju praktyk, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura nieruchomości. W przypadku ofert, które znajdziemy na przykład na oficjalnej stronie internetowej biura WGN mamy pewność, że właściciel mieszkania nie będzie próbował naciągnąć nas na dodatkowe koszty ani nie będzie przeprowadzał castingów na idealnego najemcę, pozostawiając nas w niepewności i nie potwierdzając podjęcia pozytywnej czy negatywnej decyzji przez kilka dni. Ponadto WGN nie nalicza najemcy żadnych dodatkowych opłat ani kaucji za świadczenie swoich usług. Wszelkie koszty związane z ewentualnym podpisaniem umowy najmu pokrywa tu właściciel wynajmowanej nieruchomości.

Mieszkania do wynajęcia na krakowskim Ruczaju – czy to oferty tylko dla studentów? 

Bez wątpienia krakowski Ruczaj to lokalizacja mieszkań do wynajęcia odpowiednich nie tylko dla studentów. W okolicy znajdziemy bowiem nie tylko kampus UJ, ale też siedzibę specjalnej strefy ekonomicznej, czyli Krakowskiego Parku Technologicznego. Swoje biura czy biurowce posiadają tu zarówno małe i średnie lokalne firmy z Krakowa i okolic, jak i giganci biznesu na polu teleinformatyki czy usług telekomunikacyjnych. Dlatego też na Ruczaju znajdziemy nie tylko mieszkania o typowo niskim standardzie określanym niekiedy mianem standardu „studenckiego”, lecz również nowoczesne i stylowo wyposażone lokale i apartamenty idealne dla osób przeprowadzających się do Krakowa czy też właśnie do tej jego dzielnicy ze względu na pracę.

Ceny mieszkań tego typu nie charakteryzują się jednak zwykle znacznie wyższymi cenami niż te, w jakich swoje lokale oferują osoby wynajmujące je studentom. Wynika to przede wszystkim z tego, że osoby pracujące uznaje się za bardziej odpowiedzialne – z założenia nie urządzają one częstych hucznych imprez, a co za tym idzie nie eksploatują mieszkania tak intensywnie, jak potrafią niekiedy zrobić to grupy kilku niepracujących studentów. Aby utrzymać dobrego najemcę, czyli na przykład młodą niepalącą parę bez zwierząt i dzieci, pracującą na pełny etat w jednej z firm działających w obrębie Krakowskiego Parku Technologicznego, wynajmujący nie narzucają im nadmiernie wysokich cen wynikających z nieco lepszego standardu mieszkania.

W ofercie WGN znajdziemy obecnie na przykład ofertę dwupokojowego mieszkania o powierzchni 42 metrów kwadratowych znajdującego się tuż przy Bunscha Park na Ruczaju, przy ulicy Jana Kantego Federowicza. Jest ono położone na pierwszym piętrze w apartamentowcu oddanym do użytku w 2017 roku. Lokal jest w pełni umeblowany i wyposażony w nowoczesne, stylowe meble, jak również w nowy sprzęt RTV i AGD. Znajdziemy tu między innymi piekarnik z płytą indukcyjną czy płaski telewizor. Do mieszkania dodatkowo przynależy miejsce postojowe w podziemnym garażu oraz komórka lokatorska, jak również duży balkon. Budynek wyposażony jest ponadto w windę i znajduje się na zamkniętym osiedlu z bramą wjazdową obsługiwaną pilotem oraz domofonem. Całkowity koszt wynajmu mieszkania oscyluje w granicach 2200 złotych, z czego sam najem to opłata w wysokości 1800 złotych miesięcznie, a pozostałe 400 złotych to czynsz oraz media rozliczane według liczników.

Mieszkania do wynajęcia na krakowskim osiedlu Nowa Huta

Choć mieszkania na krakowskiej Nowej Hucie według sondaży z 2017 roku wciąż należą do najtańszych, jeśli chodzi o kupno, tendencja ta nie przekłada się niestety na ceny znajdujących się tu mieszkań do wynajęcia. Podczas gdy na obleganym i popularnym Ruczaju za 1800 złotych plus opłaty wynajmiemy dwupokojowe lokum o powierzchni ponad 40 metrów kwadratowych, oddalona od centrum Nowa Huta oferuje nam oczywiście liczne tańsze mieszkania znajdujące się w blokach czy wieżowcach z kilkudziesięcioletniej już wielkiej płyty. Jeżeli jednak chcielibyśmy znaleźć lokum o podobnym standardzie jak to opisane przez nas mieszkanie znajdujące się na Ruczaju, musimy liczyć się z podobnymi, a czasem nawet wyższymi kosztami najmu.

W ofercie biura nieruchomości WGN znajdziemy między innymi lokal o wysokim standardzie znajdujący się w obrębie nowoczesnego osiedla Centrum B. Mieszkanie to również kosztuje 1800 złotych miesięcznie, choć przewidziany tu czynsz oraz dodatkowe licznikowe opłaty właściciel szacuje na ponad 600 złotych co miesiąc. Osobno rozliczane są ponadto również prąd i gaz. Ta różnica w koszcie utrzymania lokalu może wynikać przede wszystkim z większej powierzchni użytkowej mieszkania – ma ono bowiem aż 67 metrów kwadratowych. Również to lokum jest w pełni wyposażone i nadaje się do natychmiastowego wprowadzenia się, a nowym lokatorom z pewnością niczego tu nie braknie. Mamy tu bowiem między innymi wygodne zestawy wypoczynkowe, nowoczesne meble oraz nowy sprzęt RTV i AGD, a także ułatwiające pracę wyposażenie biurowe oraz kuchnię i łazienkę ze wszystkimi niezbędnymi sprzętami. Mieszkanie znajduje się w samym centrum osiedla, co łączy się z ogromnym komfortem posiadania całej potrzebnej infrastruktury na wyciągnięcie ręki – ta niegdyś robotnicza dzielnica dziś oferuje nam liczne sklepy, punkty usługowe oraz restauracje czy kawiarnie. Dzięki rozbudowanemu systemowi komunikacji miejskiej z łatwością dojedziemy stąd także do centrum lub w inną, dowolnie wybraną część miasta.

Jeżeli jednak nie zależy nam na luksusach, a jedynie na dobrym dojeździe do centrum i niskiej cenie najmu, warto przyjrzeć się ofertom mieszkań w starym budownictwie na Nowej Hucie. Według przeprowadzonych w 2016 roku sondaży ceny mieszkań – zwłaszcza „studenckich” i w niezbyt dobrym standardzie – są tu niemal najniższe w całym mieście. Taniej niż na Nowej Hucie jest według sondażu tylko na położonych na południowym-wschodzie osiedlach Bieżanów i Prokocim. Również to nie musi jednak być regułą – w tych częściach miasta także ceny różnią się w zależności od standardu i daty oddania budynku do użytku.

Tanie mieszkania do wynajęcia poza centrum Krakowa

Poszukując tanich mieszkań do wynajęcia w Krakowie, powinniśmy przede wszystkim unikać lokali znajdujących się w ścisłym centrum miasta. Do najtańszych ofert (jeśli chodzi o cenę za metr kwadratowy), które znajdziemy w biurze nieruchomości WGN, należą między innymi mieszkania znajdujące się w północno-wschodniej części miasta, czyli w Mistrzejowicach, a także w wysuniętej daleko na zachód Woli Justowskiej. Cena za metr kwadratowy wynosi tu bowiem około 27-30 złotych. Mieszkanie w Mistrzejowicach jest mieszkaniem przestronnym, 3-pokojowym i mającym aż 64 metry kwadratowe powierzchni. Budynek, w którym się znajduje, jest ocieplony i zadbany, a samo mieszkanie składa się z dużego salonu, dwóch nieco mniejszych sypialni, łazienki z oddzielną toaletą oraz dużej kuchni otwartej na hol. Mieszkanie jest też w pełni wyposażone i idealnie nadaje się dla rodziny z dziećmi – w okolicy znajdują się przedszkola, szkoły i place zabaw, a także parki i dużo terenów zielonych. Niedaleko mamy stąd do przystanków autobusowych, a okolica posiada całą wymaganą infrastrukturę – możemy korzystać tu ze sklepów, punktów usługowych, restauracji oraz barów, a także aptek i prywatnych oraz publicznych przychodni lekarskich. Na całkowity koszt jego najmu składa się 1700 złotych odstępnego dla właściciela oraz dodatkowe koszty mediów – prądu, gazu, wody i kanalizacji – rozliczane według liczników.

Jeśli jednak zależy nam raczej na niewielkim i tanim mieszkanku, którego całkowity koszt wynajmu nie przekroczy dwóch tysięcy złotych, powinniśmy zerknąć na przykład na oferty kawalerek czy mieszkań dwupokojowych, których powierzchnia wynosi około 40 metrów kwadratowych. W takiej cenie znajdziemy na przykład oferty mieszkań na graniczących z centrum osiedlach Grzegórzki, Prądnik Czerwony czy Krowodrza. Choć według wspomnianego przez nas wcześniej sondażu Grzegórzki należą do jednej z najdroższych dzielnic, jeśli chodzi o wynajem mieszkań, WGN oferuje nam przestronną kawalerkę o powierzchni 38 metrów kwadratowych. Mieszkanie składa się z przedpokoju, dużego pokoju, kuchni oraz łazienki i jest usytuowane na 5 piętrze w 7-piętrowym budynku. Jest ono w pełni wyposażone, a potencjalny najemca nie musi martwić się nawet o takie szczegóły jak naczynia czy sztućce. Poza wbudowanymi szafami, meblami oraz sofą z fotelami znajdziemy tu również telewizor z anteną do odbioru telewizji naziemnej, pralkę i kuchenkę. Mieszkanie posiada także własny balkon. Do ceny najmu wynoszącej 1500 złotych należy tu doliczyć koszty prądu i gazu według zużycia oraz czynsz, czyli w sumie około 500 złotych.

Kogo zainteresują oferty mieszkań do wynajęcia na krakowskiej Krowodrzy?

Przy okazji ofert tanich, niedużych mieszkań do wynajęcia w ofercie WGN wspomnieliśmy również o mieszkaniu na krakowskiej Krowodrzy. Dzielnica ta, której wschodnią granicę stanowi Aleja Adama Mickiewicza, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta. Mieszkania tutaj zainteresują z pewnością zarówno studentów, jak i osoby pracujące, które nie chcą codziennie dojeżdżać do znajdujących się właśnie w tych okolicach biurowców czy siedzib największych działających w Krakowie firm. Dla singli oraz młodych par nieposiadających jeszcze wystarczających środków na wynajem czegoś większego czy nawet kupno własnego lokum idealną opcją będzie więc wynajem taniej, oszczędnej kawalerki. Właśnie coś takiego znajdziemy w ofercie WGN.

Oferowane przez biuro nieruchomości WGN mieszkanie na Krowodrzy znajduje się przy ulicy Urzędniczej, bardzo blisko Akademii Górniczo-Hutniczej, na trzecim piętrze dobrze utrzymanej kamienicy. Ma ono 46 metrów kwadratowych powierzchni i jest częściowo wyposażone. Znajdziemy tu zarówno wszystkie sprzęty kuchenne, jak i niezbędną armaturę łazienkową. Sypialnia i przedpokój zostaną dopiero umeblowane, a dodatkową zaletą jest możliwość umeblowania ich zgodnie z preferencjami ewentualnych najemców. Koszt najmu to 1500 złotych plus 450 złotych czynszu. Dodatkowo płatny w zależności od zużycia jest również gaz i prąd.

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,5

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies